Hakkımda

Selin Demirel

Selin Demirel 24 Nisan 1998 tarihinde İstanbul’da doğdu. Müzik eğitimine 8 yaşında gitar eğitimi ile başladı. 11 yaşında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Yaylı Çalgılar Bölümü’nü kazanarak, Prof. Eldar İSKENDEROV ile viyolonsel eğitimine başladı. İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nın İlköğretim bölümünü okul birincisi olarak üstün başarıyla tamamladı. 17 Haziran 2012 tarihinde İKSV’nin düzenlemiş olduğu “Açık Konservatuvar” etkinliğine katılarak İstanbul Üniversitesi’nin yanı sıra İstanbul Teknik Üniversitesi ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi öğretim görevlileriyle de çalışma imkanı buldu. 2012 yılında Litvanya’nın Vilnius şehrinde 22 Temmuz-30 Temmuz arası düzenlenen “Vivace Vilnius” festivaline katıldı. Burada Ignacy Grezelazka ustalık sınıfına katıldı ve David Popper’ın Hungarian Rhapsody eserini ensemble solisti olarak çalmaya hak kazandı.

17 Mayıs 2013 tarihinde Orhan Şallıel yönetimindeki Yeditepe Üniversitesi Senfoni Orkestrası’nın Gençlik Konseri’nde solist olarak seçildi ve J.Christian Bach Çello Konçertosunu seslendirdi. 2014 yılında Edirne’de düzenlenen 17.Uluslararası Genç Müzisyenler Oda Müziği yarışmasında 3.oldu. Musa Albükrek ve Nükte Uğurel ile trio konserleri 20 Ocak 2014 tarihinde TRT 3 Radyo’da yayınlandı.

2014-2015 öğretim yılında Detmold Hochschule für Musik Yüksek Okulunun ‘jungstudent Hochbegabtenzentrum’ (üstün yetenekli genç öğrenci) bölümünü burslu olarak kazandı ve burada Prof. Alexander Gebert ile çalıştı. 2015 yılında Ela Cansu Bekgöz ile kurdukları ‘Fernweh Duo’ isimli oda müziği grubu, müzik hayatına aktif olarak devam etmektedir.

2016’da Collegium Musicum der VHS Reckenberg-Ems orkestrası ile Jopseph Haydn 1 numaralı Viyolonsel Konçertosunu seslendirdi.

Istvan Varga, Maria Kliegel, Wolfgang Boettcher, Henrik Brendstrup, Larissa Groeneveld, Dennis Parker, Marco Misciagna, Anatoli Krastev, Susan Varga, Sinan Dizmen, Tilmann Wick, Elinor Frey ve Ditta Rohmann’ın ustalık sınıflarına aktif olarak katılan Selin Demirel, şu anda eğitimini Hochschule für Musik, Theater und Medien Hannover -Hannover Müzik Yüksek Okulu‘nda sürdürmektedir.

Almanya,İsviçre,Macaristan,İtalya, Litvanya ve Türkiye’nin konser verdiği salonlardan bazılar;

İsviçre- Sion -Basilique de Valère

İtalya- Toskana-Doccione turnesi

Almanya- Klosterkirche Rietberg

Detmold-Brahmsaal

Bad Salzuflen-Bergkirchen

Münster- Türkiye Başkonsolosluğu adına konser

Macaristan- Bercel Kastely

Türkiye- CRR , Yeldeğirmeni Sanat Merkezi (Fernweh Duo),

Moda Presbiteryen Klisesi, Yeditepe Üniversitesi.